Když se tomu dokážeš zasmát, dokážeš to i přežít. (Bill Cosby)

sebestřednost, necitlivost, sobectví..

19. května 2009 v 18:04 |  Myšlenky
Každý je trochu sobecký, to ano, ale co když je toho trochu víc? Může s tím člověk vůbec žít? Nebo spíše, dokáže s tím žít jeho okolí? Jak je to vůbec možné? Člověk, který je soustředěný na sebe. Nejdůležitější je on v momentu svého života. To, co právě dělá, ale i to, co bude dělat. Hlavní jsou jeho zájmy, jeho názory. On si určí datum, co se bude dít, on řekne, co je pravda. On vám řekne, jak se cítíte..
Musíte se zajímat vy o něj, nemůžete očekávat, že se o vás tento člověk bude zajímat. Možná vás bude poslouchat, ale to je vše. Jsou pro něj důležité jeho vlastní úspěchy, jeho vlastní život, jeho vlastní cíle, zisky, sny. ,,Ty chceš studovat tenhle obor??" + výrazné znechucení. Aha.. jasně, není to "ten správný" obor, který náš vážený upřednostňuje. Tolerance? Kde? Ne, tu tady člověk nenajde.
Nemyslím si ale, že je každý člověk s jedním příznakem sobectví sobec. Např. pokud někdo rád mluví o sobě, třeba jen rád vypráví. Své zážitky, nemá o čem jiném vyprávět. Příznaky této nemoci by se daly sepsat a obodovat. Pokud se někdo hodně chválí, nejspíše to jiní nedělají, nebo to dělají i ostatní a často a pak je potřeba se zamyslet, jestli to ten člověk myslel vážně. =) Pokusím se tedy sepsat pár příznaků:

1) je necitlivý, nedokáže se vcítit do jiných lidí, vlastně ho jiní lidé nezajímají,

2) často mluví o sobě,

3) často se chválí,

4) staví své zájmy do popředí,

5) není příliš ochotný být jinému nápomocen (a pokud je nápomocen, dává jasně najevo, že nápomocen byl),

6) není tolerantní (vůči jiným, také např. někoho nemá rád a nikdy s ním nebude jednat a basta),

7) je přesvědčený, že něco udělá (a taky že to ve většině případů udělá), přestože to většině ostatních nevyhovuje.
To je několik sobeckých příznaků. Myslím, že každý z nás má některý z nich. Nebudu říkat, co je normální, protože to bych normálnost posuzovala podle sebe a tím se prozradila (více o normálnosti v článku Netrpělivost). =) Doufám jen, že nikdy nepotkám někoho, kdo má všechny z těchto vlastností..
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama